Přemysl Otakar II. vyražený do zlata
Kategorie:
Sběratelství
Přemysl Otakar II. vyražený do zlata
Podobné inzeráty
Prodám tuto sadu v TOP stavu ze své soukromé sbírky.
Světové investiční mince bývají věnovány silným národním symbolům a ani „Český lev“, který je první ražbou svého druhu určenou pro český trh, není výjimkou. Nový investiční produkt s ročníkem 2022 má podobu speciálního balení, které obsahuje pětadvacet identických půlgramových mincí z ryzího zlata. V momentě, kdy chcete zpeněžit jenom část své investice, můžete balení rozlámat a prodat po kouscích…
Nejznámější příběh o tom, jak se exotický lev stal symbolem české země, představuje pověst o Bruncvíkovi – bájném knížeti, který cestoval až do daleké Afriky, kde pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Věrohodnější vysvětlení nabízejí staří kronikáři. Podle nich roku 1158 císař Fridrich I. Barbarossa odměnil knížete Vladislava II. královskou korunou a novým erbovním zvířetem, které nahradilo dosavadní orlici. Lev představoval ctnosti rytíře, sílu a odvahu, které Vladislav prokázal při dobývání města Milána v císařových službách. A jak heraldická šelma přišla ke svému druhému ocasu? Opět v tom sehrálo roli hrdinství. Roku 1204 pomohl král Přemysl Otakar I. císaři Otovi IV. v boji proti Sasům a český lev za to dostal druhý chvost, který ho odlišil od šelem ostatních národů a dodal mu jedinečnou prestiž. Středověcí spisovatelé však svá vyprávění rádi přibarvovali a nejsou spolehlivým zdrojem informací. Jisté je proto jediné – první skutečně doložený český lev byl symbolem dynastie Přemyslovců a objevuje se na jezdecké pečeti Vladislava Jindřicha z roku 1203. Na znak celé země lva povznesl až Přemysl Otakar II., král železný a zlatý.
V roce 2022 dostaly všechny varianty investiční mince nový kabátek, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Reverzním stranám pětadvaceti půlgramových mincí vévodí český lev v netradičně realistickém podání se Svatováclavskou korunou na hlavě. Averzní strany pak předkládají orlici, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je již tradičně medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.
Investujte chytře, stylově a bez DPH! V naší nabídce najdete také další varianty investiční mince „Český lev“ vyrobené ze zlata i stříbra. To vám umožní jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků uložíte do drahých kovů.
Zlatá investiční mince Zlatá bula sicilská standard vydaná Českou mincovnou s certifikátem ČM.
139,5g ryzího zlata v nejvyšší kvalitě 999,9/1000.
Emisní náklad pouze 99ks.
Materiál: Zlato
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: Proof
26. září 2012 vydává Česká národní banka zlatou 10 000Kč minci k 800. výročí vydání jednoho z nejvýznamnějších dokumentů naší středověké historie, Zlaté buly sicilské. Mince jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9 a vydávají se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 34 mm, hmotnost 31,107 g a síla je 2,55 mm. Při ražbě mincí jsou povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.
Na lícní straně mince se nachází kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku ve stylizované gotické podobě umístěných v štítech – nahoře uprostřed je český lev, vpravo od něj slezská orlice a vlevo od něj je moravská orlice. Pod kompozicí heraldických zvířat je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „KČ 10 000“ a název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Pod texty je lícní strana pečeti Fridricha II. jako krále Sicílie. Minci razila Česká mincovna, její značka, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“, je vpravo od pečeti. Na rubové straně mince je stylizované vyobrazení předání Zlaté buly sicilské. Vlevo je ztvárněn římsko-německý a sicilský král Fridrich II., který předává Zlatou bulu sicilskou českému králi Přemyslu Otakaru I. Přes vyobrazení obou panovníků jsou vyobrazeny jejich pečeti. Pod vyobrazením panovníků je text „ZLATÁ BULA SICILSKÁ“ a letopočty „1212 – 2012“. Autorem zlaté mince je pan Jaroslav Bejvl. Jeho iniciály, které jsou tvořeny písmeny „J“ a „B“, jsou mezi vyobrazením panovníků.
Mince je v perfektnim stavu,součástí je certifikát ČNB a etue.Realné foto pouze vážným zájemcům.
Španiel Otakar (1881-1955) - AR Medaile 1937 na úmrtí T. G. Masaryka, opisy: PRESIDENT OSVOBODITEL /IN MEMORIAM MCMXXXVII XIV - IX na hraně značeno puncem a 987 , na hraně dále nápis mincovna Kremnica , signováno O.Španiel, Ag 0,987, průměr 40 mm, 29,8g , originílní etue značená Mincivna Kremnica , poštovné 79 kč
Prodám obraz orig. od Coubine Otakar“Letní krajina“olej na kartonu 34x41,5cm sig.vpravo dole“Coubine“+znal.posudky. tel: