Luxusní křesadlová pistole Brescia, kolem roku 1, značená
Kategorie:
Sběratelství
Na prodej originální barokní, luxusní křesadlová pistole z manufaktury ve městě Brescia, značena iniciálami "L.Z".
Délka 37cm
Průměr hlavně:13mm
Délka hlavně: 22cm
Mechanismus výborný, funguje lehce ve dvou polohách.
Nabiják s vývrtkou na konci
Prodej po sběrateli ze soukromé sbírky.
Délka 37cm
Průměr hlavně:13mm
Délka hlavně: 22cm
Mechanismus výborný, funguje lehce ve dvou polohách.
Nabiják s vývrtkou na konci
Prodej po sběrateli ze soukromé sbírky.
Podobné inzeráty
Francouzská křesadlová pěchotní puška v původním stavu ráže 18mm. Délka 105cm, délka hlavně 68cm. Mechanismus funkční, kohout drží v natažené poloze, kámen drží pevně a křeše, pero kohoutu i osílky silné, kovová botka a objímky značené, značená hlaveň, značená protideska. Na pažbě asi deska s označením regimentu. Puška má praskou pažbu a dirky po červotoči, který je již zlikvidovaný. Puška je s původním nabijákem.
Křesadlová pistole se závěsem na opasek. Ráže 15mm, hlaveň hladká, délka 35cm, originál nabiják s kostěnou koncovkou. Zámek spolehlivě funguje v obou polohách, pera silná. Španělsko.
Celkově v pěkném stavu, plně funkční historická zbraň.
Klasická pistole z období rokoka, vyrobená nejspíš v Rakousku a užívaná jako důstojnická pistole. Pistole je dlouhá 40,0 cm, hladká hlaveň 27,0 cm. Mechanismus funkční, kohout drží ve všech polohách, spolehlivě křeše.
Ráže 15mm.
Na myšlenku využití stlačeného kysličníku uhličitého k náhonu samonabíjecí pistole přivedly Jiřího Čermáka (1926–2006) nejen obdobné zbraně, nabízené v západních katalozích, ale také skutečnost, že se na vnitřním trhu objevily sifonové lahve pro domácnost, zařízené na vyměnitelné bombičky, plněné osmi gramy CO2. Konstrukci sportovní pistole s mikrometricky stavitelnými mířidly, zásobníkem na sedm broků č. 11 (4,5 mm) a sifonovou bombičkou, umístěnou v rukojeti, rozpracoval z vlastní iniciativy Jiří Čermák ve spolupráci s ing. Bohuslavem Novotným a Karlem Vystrčilem. Svým tvarem připomínala známou německou armádní pistoli Parabellum, což ji činilo z obchodního hlediska přitažlivou.
Nůžkový mechanismus, tvořený dvěma dvouramennými pákami, umožňoval po výstřelu opětovné napnutí bicího mechanismu ovládajícího přepouštěcí ventil se současným transportem dalšího broku do hlavně. Na levé straně těla se nacházelo otočné rameno pojistky, sloužící zároveň k napnutí úderníku a jeho současnému zajištění. Jedna náplň bombičky s kysličníkem uhličitým vystačila přibližně na 50 výstřelů. Konstrukce dostala později označení APP 661 (Automatická Plynová Pistole), kde číslo bylo odvozeno od roku zahájení její sériové výroby. Jejím výrobcem se stalo tehdejší Přesné strojírenství, n. p., Uherský Brod (tak se nazývala dnešní Česká zbrojovka v období let 1965–1983), jemuž ji Jiří Čermák nabídl jako alternativu pro tuzemský a zahraniční trh.
Záhy si však závod vyžádal u konstruktéra rekonstrukci na bombičky CO2, jež se vyráběly v anglosaských zemích. Ty byly na rozdíl od tuzemských bombiček určeny pouze k jednorázovému použití, zatímco československé bombičky se vyráběly v jiných rozměrech, jejich tělo bylo silnostěnné a na ústí měly mosaznou šestihrannou matici, jež přidržovala výměnnou membránu. Na rozdíl od zahraničních bombiček bylo možné v prodejnách Železářství vyměnit prázdné čs. bombičky za naplněné, na což si dříve narození možná s jistou dávkou nostalgie vzpomenou.
V prvním roce sériové výroby zhotovilo Přesné strojírenství v Uherském Brodě 9432 pistolí. Za rok 1967 dosáhla produkce výše 9583 kusů, jež směřovaly pochopitelně do zahraničí. Během roku1968, jenž byl také posledním, kdy zbrojovka pistole APP 661 vyráběla, zhotovil závod jen 4200 pistolí. Celkově tak závod v letech 1966–1968 vyrobil 23 215 kusů.
Slabinou jinak vzhledově velmi atraktivních pistolí bylo silikonové těsnění, kvůli němuž při vložené napíchnuté bombičce postupně ucházel tlak, což vedlo při jeho poklesu během jednoho stisknutí spouště ke střelbě dávkou a bylo tak příčinou řady reklamací, a tím i omezeného obchodního úspěchu na zahraničních trzích. Továrna v průběhu roku 1969 ještě upravila celkem 6700 pistolí na čs. bombičky, jež pak prostřednictvím sítě Domácích potřeb nabízela na tuzemském trhu.
Exemplář s výrobním číslem 2122, vyrobený v roce 1966, získalo muzeum v roce 2014 koupí od soukromé firmy. Nabídněte vaši cenu. CENA NYNÍ PO SLEVĚ 6210
Ráž: 4,5 mm (brok č
KŘESADLOVÁ PISTOLE Z 18. STOLETÍ.
Prodám repliku střelby neschopné pistole s funkčním mechanismem.
Osobní odběr nebo zásilkovna s platbou předem na účet.