Cyklus obrazů v Národním Divadle od M. Alše rok vydání 1883
Kategorie:
Starožitnosti
Prodám Cyklus obrazů v Národním Divadle v Praze
od Mikoláše Alše Čtrnácté fotografických listů úvod napsal Fr. AD. Šubert. Rok 1883
od Mikoláše Alše Čtrnácté fotografických listů úvod napsal Fr. AD. Šubert. Rok 1883
Podobné inzeráty
Prodám KOMPLET sadu šesti obrazů (prvorepublikové tisky) s venkovskou tématikou, v zasklených rámech, ve velmi dobrém stavu, cca 90 let staré.
(obraz "A" - Jarní setba, obraz "B" - Letní žně, obraz "C" - Zimní hájovna, obraz "D" - Vodní mlýn, obraz "E" - Pěšina březovou alejí, obraz "F" - Řeka s mostem)
- celkové rozměry včetně rámu (obrazy "A" až "D"): 55 x 43 cm,
- celkové rozměry včetně rámu (obrazy "E" a "F"): 56 x 30 cm,
- celková hmotnost všech obrazů: cca 12 kg,
- obrazy visely takřka 90 let v jedné místnosti (vstupní hale/chodbě vily), mimo sluneční paprsky.
- skla jsou v pořádku, jen rámy vykazují určité menší nedostatky (viz foto).
Cena za komplet: 4000,-Kč
Možný pouze osobní odběr / převzetí v rámci Ostravska.
(Pro méně chápavé upozorňuji, že "prvorepublikový tisk" není originální olejomalba.)
Prodám starožitné keramické "koutní hrnce"-rok 1853-1883 v počtu 12 ks. Jedná se hlavně o keramiku v okolí Znojma
Prodám Zsolnay / Fischer J., Budapest, elektrifikovaná stolní petrolejová lampa 2. pol. 19. stol.
Velká starožitná elektrická lampa s bronzovým podstavcem, ručně malovaná, viz foto.
Značeno vtlačenou podglazurní značkou FischerJ Budapest a inkoustovým razítkem.
Inkoustová známka, Fischer J. Budapest.
Maďarské příjmení se vždy uvádí jako první. Také I & J jsou stejná: Odtud J = Ignác.
Datace: 2. polovina 19. století, Viktoriánské období 1850-1899
(Ignác) Fischer. J.
Pest, Budapešť, Rakousko-Uhersko. (nyní Maďarsko)
Ignác Fischer, vyučený v keramické továrně svého otce v Tata-Tóváros, poté u Móra Fischera (vzdáleného příbuzného) v továrně Herend. V roce 1864 založil v Pešti vlastní obchod s dekoracemi a v roce 1867 se rozdělil na výrobu vlastní oceňované keramiky, která byla velmi podobná té, kterou vyráběl Vilmos Zsolnay. Byl vyznamenán rakousko-uherským dvorem a povolen používat titul von Fischer. Ještě v roce 1883 vedl Ignác Fischer, ale kolem roku 1885 začal podnik řídit jeho syn Emil Fischer a úspěch továrny upadal, a tak se nakonec kolem roku 1895 stala majetkem továrny Zsolnay v Pécsi.
Prodám celek 4 ks čalouněné židle,
vyrobené v továrně na nábytek E. Morgenstern v Německém v Sasku, založené v roce 1883.
Konstrukce z tvrdého masivního dřeva, zachovalé v barvě mahagon, sedák a opěradlo potažené látkou.
Výška 78, šířka 43, hloubka 51 cm.
Židle 850,- Kč x 4 ks = 3400 Kč celkem.
Dalibor Mareček (6. července 1915 Poříčany – 20. února 1945 Český Brod)[1] byl český malíř a hudebník.
Rodiče
Jeho otec František (nar. 1883) se dal na učitelskou dráhu. Zajímal se o hudbu, poezii, výtvarné umění a hru na housle. Za první světové války byl dva roky na frontě v Haliči, ale jako pacifista ani jednou nevystřelil a kvůli fingovanému „zánětu žil“ byl zproštěn vojenské služby. Po válce mu bylo nabídnuto místo v orchestru Národního divadla, ale odmítl, a zůstal v Poříčanech. V letech 1932 – 1939 řediteloval škole v Klučově. Zemřel v roce 1960. Matka Maří Magdaléna (nar. 1891) chtěla studovat zpěv, ale otec to rázně zakázal. Byla to vzdělaná žena s širokým rozhledem.
Život a dílo
Narodil se v Poříčanech jako druhé ze tří dětí. Po gymnaziálních studiích v Českém Brodě, které absolvoval v letech 1926–1934, studoval od roku 1934 do roku 1937 na Českém vysokém učení technickém u Oldřicha Blažíčka, Josefa Sejpka a Cyrila Boudy kresbu a poté, až do uzavření vysokých škol, na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy dějiny umění a estetiku. Tíhnul k divadlu a také k hudbě, hrál dobře na housle, jako jeho otec.
Zpočátku se věnoval převážně krajinám z okolí jeho rodiště (Stodoly v Klučově I – III, Chalupy na Českobrodsku, Silnice u Lstiboře I – IV). Bylo to v době jeho mládí nezatížené chorobou ani válkou, kdy si užíval života plnými doušky. Kolem roku 1937 jsou datovány i skici k autoportrétu (I – III). Ty, i přes hrubé „impresionistické“ tahy štětcem vystihovaly charakter postav. Roku 1938 přibyly témata ze Slovenska (Liptovské hole I – IV), řídce se věnoval i zátiší (Zátiší s begonií, Zátiší s houslemi, Zátiší se pstruhy).
Ve 40. letech 20. století začal malovat temnějšími barvami (V parku, 1943), více figurální kompozice plné intelektuální meditace a figury připomínali spíše stíny a přízraky (Rozhovor I a II). V obrazech zobrazil existenciální tíseň a samotu lidského individua. Zázrak sv. Marka, Poutníci I a II (1942), Setkání (1942), Vyprávění Dona Quijota (1943) a Návrat Odysseův (1944), Žena ze sanatoria. V roce 1943 byl po účasti na výstavě Hosté Mánesa přijat za člena tohoto spolku. V květnu 1944 vystavoval část svých prací ještě v Kutné Hoře a členskou výstavu Mánesa obeslal v létě svými posledními díly, jež mu vynesla zařazení mezi „zvrhlé umělce“ – Muziku, Špálu a jiné.
Trpěl tuberkulózou plic a ledvin, ta mu byla odebrána již během studií v podolském sanatoriu. Během náletů na Prahu byl již těžce nemocný převezen do nemocnice v Českém Brodě, kde v únoru 1945 zemřel ve věku nedožitých 30 let na tuberkulózní zánět mozkových blan.
Zastoupení v galeriích
Národní galerie – Setkání, Vyprávění Dona Quijota, Návrat Odysseův a Krajina jihočeská – (zakoupila 11/1976)*******ponúkam na predaj obraz od českého profesionála Dalibor Mareček...cena diela - 550 euro...obraz v TOP stave kvality bez akýchkoľvek poškodení...možnosť poslať poštou po platbe vopred na účet !!! + poštovné...