Ačokča
Kategorie:
Rostliny
Nenáročná pnoucí rostlina, chuť okurky a papriky. Má léčivé účinky, snižuje vysoký krevní tlak, cukrovku. Dá se zavařovat jako okurky, přidávat pod maso, jíst v syrovém stavu... Za 15 semen 30,-Kč.
Podobné inzeráty
15 semen za 30Kč
+ poštovné 23Kč (obyč.)
Ačokča či též korila (Cyclanthera pedata, lidově paprikookurka)
Zajímavé jsou léčebné účinky ačokči. V syrovém stavu pomáhá proti cukrovce (pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru), snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak.
Používá se při léčbě respiračních chorob a preventivně působí proti ateroskleróze.
Konzumují se syrové, dušené nebo vařené, použití i příprava je obdobná jako u paprik.
Malé plody mají za syrova velmi příjemnou hráškovou chuť, které se konzumují celé. Větší plody je lepší rozříznout,
protože mohou obsahovat tvrdá semínka, které je lépe odstranit. Plody ačokči se skladují v chladu v lednici, kde vydrží
čerstvé i několik dní.
Plody lze i nakládat společně s okurkami, cibulkami a karotkou do chutných sladkokyselých nálevů nebo nakrájené na menší
kousky sušit a přes zimu použít v kuchyni např. do zeleninových polévek. Ve sladkokyselém nálevu chutnají jako okurky a
plněné masem a rýží jako papriky. Lze je použít do salátů, přidat do guláše nebo do zeleninových polévek.
Plody připomínají lusk. Jsou to vejčité bobule s ostrým hrotem dlouhé 10 až 20 cm. Hranatá, černá a drsná jadérka se
nacházejí ve dvou řadách placenty. Vnitřek plodu je po dozrání dutý. Mají sladkokyselou chuť, podobnou chuti okurky a
papriky.
Pěstování
Ačokča je rozšířena v Jižní a v Severní Americe od Bolívie až po Mexiko a vyhovuje jí tedy vlhké a teplé klima.
Ve středoevropských klimatických podmínkách ačokču předpěstujeme ve fóliovníku nebo na okenním parapetu podobně jako
okurky nebo papriky. Semenáčky umístíme například do kalíšků od jogurtů s drenážním otvorem ve dně.
Sazeničky vysazujeme mimo foliovníky či skleníky až když nehrozí přízemní mrazíky.
Vysazujeme je na jižní stranu k plotům nebo k jiným oporám (drátěnka, síť apod.), po kterých se rostliny mohou pnout.
Další semena rostlin (OKURKOVÉ MINI MELOUNKY) viz. další mé inzeráty.
Dobrý den. Nabízím semínka ačokči (indiánské okurky) . Jsou pečlivě vybrána ze sklizně 2022. V balení 10ks. Ačokča, též korila nebo lidově paprikookurka, je druh rostliny z rodu korila a čeledi tykvovité. Pochází z Jižní Ameriky. Pěstuje se pro své nezralé plody a listy, které se používají jako zelenina. Neznáte ačokču? Představte si bujně rostoucí liánu s plody, které chutnají jak po okurce, tak po paprice. Narozdíl od okurky netrpí mnoho plísněmi. Plodí dlouho až do zámrazu. Z jediné rostliny sklidíte i více než sto plodů. Ačokča ma i svůj význam v lékařství.( V syrovém stavu pomáhá proti cukrovce, snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak Používá se při léčbě respiračních chorob a preventivně působí proti ateroskleróze. Možnost zaslání po úhradě předem - poštovné 30 (obyčejně), 70 doporučeně,nebo osobní převzetí. Event.lze i na dobírku. Prosím prohlédněte si i mé další inzeráty. Pěstitel ,zahradník ....
Nabízím semínka rostliny ačokča lidově paprikookurka, na zavařování, do leča apod. Cena za 20 ks je 20 Kč plus poštovné, nebo osobní odběr Petrohrad, Podbořany, Rakovník. Zasílám nejméně od 20 kusů :) V případě zájmu pište na e-mail K prodeji i semínka divokých rajčat Matt´s wild cherry za 3 Kč/kus. Plody ačokči obsahují důležité hořčiny, beta karoten, vitaminy C, B1 a B2. Konzumace malých čerstvých plodů napomáhá metabolismu cukrů a zlepšuje psychickou pohodu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, protože zbavuje cévní stěny cholesterolových plátů a snižuje krevní tlak. Mladé plody se dají jíst syrové i se semeny do vel. 4cm, zatímco ze starších plodů do 8 cm je už musíte odstranit a je lepší je tepelně upravit, protože jsou tužší. Ačokču je možné plnit mletým masem, dusit, zapékat, přidávat do salátů a polévek, sterilovat (jako okurky) i sušit. Z listů se dá připravit chutný špenát.
10 semen za 30Kč
+ poštovné 23Kč (obyč.)
CUCAMELON známy také pod názvem mexická okurčička. Plody této rostliny vypadají doslova jako zmenšené melouny a dozrávají do velikosti kolem 1 až 1,5 centimetru. Mini melounky rostou ve velmi hojném počtu na popínavé rostlině, která je schopna vám během chvilky pokrýt značnou plochu. Proto je ideální volbou pro zastínění pergoly nebo posezení.
Cucamelon je původem z Mexika a Střední Ameriky. Tato popínavá rostlina velice rychle roste a vyznačuje se velkým množstvím plodů.Tato popínavá rostlina velice rychle roste a vyznačuje se velkým množstvím plodů.Plody jsou velikosti větší kuličky hroznového vína. Tyto plody ve tvaru miniaturních melounků jsou příjemně křupavé s osvěžující chutí a chuť je kombinací salátové okurky v kombinaci s melounem a s nádechem limetky. Roste velice rychle, plodí po celé vegetační období, kdy na rostlině jsou jak zralé plody, tak i květy, dobře snáší sucho. Ovoce je možné jíst přímo nebo promíchat do salátu s olivami, plátky papriky a rajčat. Na drobno nakrájené se přidávají do salsy. Ovoce lze také nakládat jako okurky – kvašáky, běžné okurky nebo grilovat jako baklažán. Znalci doporučují nakládat s mátou a koprem s přidáním vinného nebo dubového listu, což zabrání měknutí melounků.
Jak pěstovat CUCAMELON:
Cucamelon můžeme pěstovat přesně jako běžné okurky, ale proces je mnohem jednodušší. Není třeba skleník ani proštipovaní během vzrůstu, rostlina nemá u nás přírodní nepřátele a je odolná vůči chorobám. Semena zasejeme konec dubna/ květen (když pomine nebezpečí promrznutí) do truhlíku (kyprá kompostová půda), přikryjeme a zajistíme rosení. Předpěstované rostliny vysadíme v červnu do půdy na zahradu. Mohou být vysazené velmi blízko sebe, postačí rozestupy 15 cm.Pak pokud zajistíme oporu pro růst v podstatě péče, až na občasnou zálivku péče končí.
Sklízet začneme, když plody jsou velikosti hroznů, ale plody jsou pořad sytě vybarvené a pevné.
Pěstujeme jako jednoletou rostlinu, ale lze také pěstovat jako trvalku – na konci vegetačního období ustřihneme révu, ponecháme tak 10 cm šlahoun a vyjmeme kořen ze země (nutno vykopat před prvními mrazíky). Ten pak uložíme do vlhkého kompostu a ponecháme přes zimu v bezmrazé místnosti.Počátkem května zasadíme ven do půdy a kořen znova vypustí šlahoun.
Další semena rostlin (Ačokča proti vysokému tlaku) viz. další mé inzeráty.
Nenáročná rostlina která Vás při minimální péči odmění obrovskou úrodou. Každý rok na zahradu dáváme 2 rostliny a keř je na fotu (plody na fotu jsou jen zlomek úrody). My plody zavařujeme místo okurek s přidáním chilli papričky pro pikantnost. Důležité: zavařujeme menší plody které ještě mají měkká bílá semínka.
O léčivých účincích se nebudu zmiňovat(zadejte si do vyhledávače).
Sesbírané plody ačokči se dají jinak konzumovat za syrova i tepelně upravené stejně jako papriky, i když chuťově připomínají spíše okurku. Asi nejjednodušším receptem je příprava klasického leča, do kterého stačí přidat rajčata eventuelně kousek uzeniny.
Mezi další názvy pro ačokču patří také mexická okurka, divoká okurka, korila nebo achocha. Poštovné obyč.dopis, nebo možno zaslat doporučeně.
Mrkněte na moje další inzeráty, kde najdete také chilli semínka.